tenisowy

Agnieszka Radwańska – Caryca polskiego tenisa

25 października 2018 0

agnieszka radwanska

Historia polskiego tenisa ziemnego nie znosi próżni. Były w niej rozdziały czarne w których stanowiliśmy ostatnie miejsca zawodowych rankingów, były także okresy cudowne w których to niezapomnianych emocji dostarczał nam Wojciech Fibak, ale w większości przypadków naszą kartę tenisową należy uzupełnić o rozpalanie wielkich nadziej, które gasły po krótkiej chwili. Wspomnianą historię polskiego tenisa zmieniła Agnieszka Radwańska – caryca rodzimego tenisa ziemnego.

Kariera Agnieszki Radwańskiej

Agnieszka Radwańska przyszła na świat w Krakowie 1989 roku, a jej pierwszy kontakt z tenisem miał miejsce zaledwie kilka lat później w niemieckim Gronau. To właśnie tam w wieku 6 lat wygrała swój pierwszy turniej dziecięcy. Ciekawostkę stanowi fakt, że w tym samym turnieju tuż za podium znalazła się jej o dwa lata młodsza siostra – Urszula. Kolejne lata minęły pod znakiem licznych treningów pod okiem ojca oraz wyjazdów na juniorskie turnieje krajowe oraz zagraniczne.

Rodzinny talent

Starsza ze sióstr Radwańskich na swój pierwszy juniorski sukces musiała czekać do roku 2003. Wówczas dotarła do swojego pierwszego finału juniorskiego turnieju rozgrywanego w Zabrzu. W finale tym uległa Słowaczce – Magdalenie Rybarikovej. Niespełna rok później odniosła zwycięstwo w dwóch juniorskich turniejach singlowych – w Zabrzu oraz Gdyni, a także w turniejach deblowych wespół z młodszą siostrą w Pradze oraz Bergheim. Status profesjonalnego gracza uzyskała 23 kwietnia 2005 roku.

Największe sukcesy Agnieszki Radwańskiej

Polska tenisistka jest najbardziej utytułowaną kobietą w tym sporcie w historii naszego kraju. Do jej największych sukcesów zaliczyć należy udział w finale wielkoszlemowego Wimbledonu 2012 na londyńskich kortach trawiastych w grze pojedynczej oraz zwycięstwo w Turnieju Mistrzyń w roku 2015. W tym samym roku zwyciężyła w parze z Jerzym Janowiczem prestiżowy Puchar Hopmana w grze mieszanej. Jako pierwsza polska tenisistka zarobiła na korcie ponad 1mln dolarów amerykańskich, zaś w przeciągu całej kariery niespełna 30mln dolarów. W swej karierze była wiceliderką rankingu WTA Tour i tym samym najwyżej notowaną zawodniczą reprezentującą nasz kraj.

Ulubienica publiczności

Agnieszka Radwańska nie jest wyłącznie mistrzynią w tenisie ziemnym. Ciekawostkę stanowi fakt, iż wygrała w 5 edycjach z rzędu konkurs na plebiscyt ulubionej zawodniczki w głosowaniu publiczności. W roku 2012 jej fejsbukowy profil cieszył się największą popularnością pośród czołówki światowych tenisistek, a sama Aga ponadto została laureatką konkursu na Zagranie Roku kolejno w latach 2013, 2014, 2015, 2016. W Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w roku 2012 była chorążym Reprezentacji Polski.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *