tenisowy

Jaką rakietę tenisową wybrać

22 października 2018 0

rakieta tenisowa wybór

Tenis to nader ekskluzywny sport, ale wyłącznie na poziomie zaawansowanym. Najlepsi tenisiści zaczynali swą przygodę z tym sportem w wieku kilku lat, najczęściej w renomowanych szkółkach. Istnieje także tenis na poziomie amatorskim, który jest formą pośrednią pomiędzy tym, na poziome zawodowym, a tenisem ziemnym rekreacyjnym. Co łączy wszystkie te szczeble? Oczywiście rakieta tenisowa bez której gra w ogóle nie ma prawa się odbyć. Czym charakteryzuje się profesjonalna rakieta tenisowa? Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę podczas jej zakupu i jaka powinna być nasza pierwsza rakieta? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Wybór rakiety tenisowej

Każda rakieta tenisowa składa się z uchwytu zwanego potocznie rączką, szyjki łączącej uchwyt z ramą oraz samej ramy przypominającej kształtem owal. Powierzchnię wspomnianego owalu tworzy splot skrzyżowanych strun, które zostały połączone z ramą i stykają się ze sobą na zasadzie plecionki. Warto podkreślić, iż pleciona ta musi być regularna. A skoro mowa o aspektach technicznych, to warto wyodrębnić przepisowe wymiary rakiety tenisowej. Oto one :

– długość ramy nie może przekraczać 73.7cm

– szerokość ramy nie może przekraczać 31.7cm

– długość powierzchni naciągu nie może przekraczać 39.4cm

– szerokość powierzchni naciągu nie może przekraczać 29.2cm

Historia rakiety tenisowej

Przez blisko 100 lat historii współczesnego tenisa do budowy ram rakiety oraz ich uchwytów wykorzystywano drewno, zaś naciągi stanowiły jelita zwierząt. Drewno stosowane względem rakiet tenisowych było laminowane i precyzyjnie wyważone. Następnie rozpoczęto stosowanie rakiet metalowych, a obecnie w użyciu są wyłącznie rakiety z tworzyw sztucznych. Naciągi zostały zmienione na materiały syntetyczne – współczesna budowa umożliwiła większą trwałość, lepsze czucie uderzeń oraz zwiększenie ich siły mniejszym kosztem kondycyjnym.

Cechy profesjonalnej rakiety tenisowej

zaawansowanej grze używa się specjalnych rozwiązań, takich jak tłumiki drgań poprawiające komfort gry, a także specjalistyczne owijki wchłaniające pot, które usprawniają chwyt i zapobiegają poślizgom. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom gra jest nie tylko bardziej komfortowa, ale przede wszystkim bardziej bezpieczna.

Ceny rakiet tenisowych

Rakiety tenisowe dla dzieci odznaczają się mniejszymi rozmiarami. Są bardziej lekkie i posiadają zwiększoną powierzchnię naciągu w celu skuteczniejszej celności. Zazwyczaj są one krótsze od rakiet amatorskich dla osób dorosłych. Ich cena oscyluje w granicach 100-250zł. Podobny koszt dotyczy tenisa rekreacyjnego – najwięksi producenci przygotowali specjalne serie dla gier towarzyskich w których rakiety przypominają warunkami te najbardziej profesjonalne, ale gorsza jakość komponentów sprawia, że ich ceny są niższe. Profesjonalne rakiety mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *