tenisowy

Zasady i rodzaje tenisa

4 września 2018 0

zasady i rodzaje tenisa 2018Tenis to jedna z najbardziej prestiżowych gier sportowych w historii. Każdy miłośnik tej gry potrafi docenić kunszt, styl oraz wolę walki zawodników, którzy w trakcie meczu skupiają się na nawet najdrobniejszym detalu. Dlaczego tytułowy sport niesie ze sobą tyle wyjątkowości oraz tradycji? Główną przyczyną są zasady, które choć na pozór banalne, to w praktyce mogą stanowić nie lada utrudnienie. W dzisiejszym artykule opowiemy o zasadach i rodzajach gry w tenisa. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe zasady tenisa

Celem zdobycia punktu w rozgrywce tenisowej jest przebicie piłki przy pomocy rakiety ponad siatką, bądź obok niej na pole przeciwnika. Mecz tenisowy składa się z gemów oraz setów. Każdy gem z kolei złożony jest z następującej punktacji – 15, 30, 45 oraz ewentualnych przewag w przypadku remisu, które określane są mianem advantage (równowagę określa się hasłem deuce), zaś ostatni z punktów zostaje przyrównany do liczby 40.

Skąd taka forma punktacji?

Wynika to z tradycji tenisowej. Drzewiej punkty były określane przy pomocy zegarów analogowych, zaś forma punktacji nazywana odpowiednio z francuska – quinze, trente, quarante cing, bądź quarante. Mecz zwycięża zawodnik, który wygrywa dwa sety z rzędu, choć od tej formy są odstępstwa określane indywidualnymi przepisami danego turnieju. Aby zwyciężyć set należy wygrać 6 gemów, bądź w przypadku remisu – 7. W każdym gemie zawodnicy mają określone role – jeden z nich jest serwującym, a drugi odbierającym. W przypadku zwycięstwa gema przez odbierającego sytuację taką określamy mianem przełamania.

Serw tenisowy

Zawodnicy serwują naprzemiennie, a w po każdej nieparzystej liczbie gemów zmieniają się polami. Jako, że tenis jest sportem wytrzymałościowym, to pomiędzy gemami występują 90s przerwy, a po zakończonym secie 120 sekundowe. Zawodnik serwujący ma 20s na serw, a przedłużanie owych fragmentów może zakończyć się stosowną karą.

Przepisy dotyczące sprzętu

` Mecze tenisowe rozgrywane są na kortach o nawierzchni trawiastej, utwardzonej, ceglanej, bądź betonowej. Kort charakteryzuje się wymiarami w których długość całkowita wynosi 23.77m, szerokość 8.23m w grze pojedynczej, zaś w podwójnej – 10,97 m. Siatka występująca przy słupkach umieszczona jest na wysokości 1.07m, zaś w strefie środkowej – 91.4 cm. Do gry w tenisa potrzebna nam będzie rakieta w kształcie owalnym składająca się z rączki (uchwytu), szyjki, ramy oraz naciągu. Naciąg to powierzchnia skrzyżowanych strun z jednolitym splotem. Długość ramy nie może przekroczyć 73.7 cm, a jej szerokość 31.7 cm. Piłki tenisowe z kolei stworzone zostały z wulkanizowanego kauczuku pokrytego mieszanką filcu oraz włókna sztucznego.

Rodzaje gry w tenisa ziemnego

Rodzaje gry w tenisa ziemnego dzielimy na podstawowe oraz różniące się wybranymi przepisami. Do tych głównych zaliczamy następujące :

– pojedyncza (singlowa)

– podwójna (deblowa)

– mieszana (mikstowa), rozgrywana pomiędzy dwiema parami złożonymi z różnych płci

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *